Kursusest

Sissejuhatus tantsuteraapiasse
Michal Bardavid (Iisrael/Türgi)
30.09.2011 Tallinnas

inglise keeles, tõlge eesti keelde


Michal Bardavid annab sel nädalalõpul Eestis 3 erinevat workshopi. Lisaks sissejuhatavale tantsuteraapia seminarile toimub 2-päevane kursus "Ühenduses" ning õhtune üritus "Dance eXplosion".

Sissejuhatav kursus pakub kiire võimaluse heita pilk sellele põnevale ja tõhusale meetodile. Kui sul on rohkem aega ning soov sügavamale minna, siis on hea jätkata 2-päevase seminariga järgmisel päeval.  

Me tantsime ja liigume, kogemaks iseenda ainukordset eneseväljendusvõimet. Tants ja liikumine vaheldub tagasisidega grupis, mil me proovime oma kogemuse sõnadesse panna.

Taasluues keha-meele-hinge ühtsust avab tantsuteraapia võimaluse iseenda uurimisele ja avastamisele.

Mis on tantsuteraapia?
Tantsu- ja liikumisteraapia on üks psühhoteraapia vormidest. See kuulub enimlevinud väljendust kasutavate teraapiate hulka. Sügavutimineva psühhoteraapiana on tantsuteraapia välja töötatud Ameerika Tantsuteraapia Ühingu poolt (loodud 1966a). Ametlik tantsuteraapia definitsioon nende järgi kõlab:
”Põhinedes arusaamale, et keha ja meel on tihedas vastastikuses seoses, kasutab tantsuteraapia liikumist psühhoteraapilisel eesmärgil, et toetada inimese emotsionaalset, kognitiivset, füüsilist ja sotsiaalset integratsiooni.” 

Tantsuteraapias ei ole taotluseks mingid kindlad vormid või liigutused, mistõttu ei saa seda võrrelda erinevate tantsustiilidega nagu moderntants või ballett - eesmärk pole püüelda esteetilisuse või loovuse poole. Kuigi tantsuteraapilist liikumist vaadates võib see paista mitte midagi vähem kui ülimalt esteetiline ja loov... ehe, siiras ja vahetu. Selle ilu on vaid veidi erinev.

Tantsuteraapia filosoofiast
Tantsuteraapia filosoofia järgi vaadeldakse liikumist kui enesväljendust. Liikumist kasutatakse tunnete, mõtete ja kõige muu, mis inimeses toimub väljendamiseks. Me ei keskendu konkreetsete liigutuste omandamisele, vaid siira, vahetu ja ehtsa liikumise kogemusele. Liikumise, mis on osa sinust, mis tuleb sinu seest. Kuna liikumises väljendatakse iseennast, ei saa olla õigeid või valesid liigutusi. Kõik mis on, on õige. Läbi tantsuteraapia väljendatakse mitte ainult seda, mis on pinnal, vaid ka seda, mis on pinna all. Sest see on paremini kättesaadav läbi liikumise.

Üks tantsuteraapia pioneeridest on Rudolf Laban. Ta töötas välja nn sümbolite süteemi, tuntud kui ”labanotation”, milles liikumist vaadeldakse neljas kategoorias: kehaosad, jõupingutus, aeg ja ruum. Igal kategoorial on omakorda alamkategooriad, mis aitavad terapeudil jälgida ja ”hinnata” klienti mitmest aspektist. Saadud info ja tähelepanekud on terapeudile peamiseks töövahendiks teraapiasessiooni ajal.

Selle workshopi ajal me uurime ja kogeme, kuidas tantsuteraapia toimib. Me puudutame ka Labani jälgimismeetodit vähemalt ühel teemal igas neljas kategoorias. Sissejuhatav kursus annab sulle aimu sellest, mida tantsuteraapia endast kujutab ning avab ukse edaspidiseks sügavamaks avastusretkeks. Me õpime läbi kogemuse. Me tantsime, uurime, arutame ja jagame.

Tantsuteraapia tähendab elu nautimist.
See on ühendatusest ja ühenduses olemisest iseendaga läbi liikumise.
See on mängulisusest, kerguse toomisest tõsistesse asjadesse.
See on avatusest, avatusest iseenda ja ümbritsevate suhtes.
See on rõõmust.
Ja ilmtingimata armastusest.
Sest ilma armastuseta ei ole midagi.